Nyhet

Nova-I peeler, straight, double-edge, black, giftb

Victorinox

Art.nr:

6.0972.3

EAN:

7611160267474

Färg:

SVART

Beskrivning

Victorinox Nova-I skalare

Elegans möter funktion i Victorinox Nova-I Peeler – en premiumskalare designad för precision och komfort. Med ett rakt, rakbladsvass blad och en följsam form är den idealisk för runda frukter och grönsaker, även när konturerna blir knepiga.

Tillverkad i Schweiz och utrustad med ett högkvalitativt rostfritt stålblad som håller sig vasst länge och är enkelt att rengöra. Det ergonomiska handtaget i slitstark Tritan ger både greppsäkerhet och en elegant känsla – en perfekt balans mellan form och funktion.

Nova-I är ett bevis på Victorinox hantverk och detaljrikedom. Den passar lika bra för finhyvling av gurka som för dekorativa chokladspån. Ett oumbärligt verktyg för dig som uppskattar design i det lilla – och skärpa i det stora.

Nyckelfunktioner:

Rakt och lättstädat blad i rostfritt stål – perfekt för rundade grönsaker och frukter

Ergonomiskt handtag i Tritan – slitstarkt, greppvänligt och stilrent

Designad för att följa råvarans form med minimal ansträngning

Skarp egg som håller länge – för effektiv och jämn skalning

Tål maskindisk – enkel att rengöra

Tillverkad i Schweiz med Victorinox precision

Specifikationer:

Vikt: 45 g

Material, blad: Rostfritt stål

Material, handtag: Tritan

Bladtyp: Rakt

Tillverkningsland: Schweiz

Tål maskindisk: Ja

Specifikation

Butiksförpackning
Antal
1
Beställningsförpackning
Antal
20

Högupplösta bilder

Om varumärket

Victorinox grundades 1884 och sedan start hänfört världen med sina smarta och praktiska knivar. Victorinox tillverkar förutom den klassiska schweiziska armékniven även knivar och verktyg för vardagens och fritidens utmaningar om de så är hemma eller på kontoret, vid köksbänken eller i vildmarken. Förutom knivar och verktyg de även reservdelar till deras knivar så att de håller i generationer.

 

Läs mer